کاکائو Cacao (Theobroma Cacao)

کاکائو

Cacao (TheobromaCacao)

کاکائو بوسیله لینائوس Theobroma نامیده شد. این لغت به معنی غذای خدایان می باشد ، بنابراین بر اساس خواص بذرهایش نامگذاری شده است . مکزیکی ها بذرهای کوبیده شده را شوکولات نامیدند .ارتفاع این درخت زیبا و جذاب  درخت 12-16 فوت است ، تنه آن حدود 5 فوت طول دارد . داری چوب روشن و سفید رنگی ، پوست قهوه ای برگهای نیزه ای به رنگ  سبز روشن ،تمام ، گلها کوچک مایل به قرمز تقریبا بی بو ، میوه ها قرمز مایل به زرد، صاف پوست گوشتی رنگین ، پالپ سفید، وقتی لوبیاها  درون کپسول می رسند با تکا ن خوردن صدای تلق تلوق می کنند.

هر کپسول حاوی 25 عدد لوبیا  ، اگر از کپسول جدا شوند نابارور می شوند . اما در داخل کپسول باروری خود را به مدت طولانی حفظ می کنند. درخت در تمام طول سال ( مانند پرتقال ) دارای برگ گل و میوه می باشد. اما معمولا زمان جمع آوری میوه ژوئن و دسامبر است . عموما درخت در املاک بزرگ زیر سایه دیگر درختان مث موز کشت می شود و غلافها پیوسته توسعه پیدا می کند. هنگام رسیدن قطع می شوند و دانه ها خشک یا لوبیاها  بوسیله اسید پالپ نسبتا شیرینشان احاطه شده اند و اجازه دادمی شود تخمیربشوندتا اینکه آنها بیشتربه آسانی شایدازپوست جداشوند .

خواص دارویی و کاربردها

کاکائو با استفاده از آسیاب کردن لوبیا ها و له کردن بین غلطک ها ی داغ و قاطی کردن آن با شکر و نشاسته و حذف قسمتی از چربیها  آماده می شود. شکلات بسیار زیادی به همین روش تهیه می شود. اما چربی آن هنوز باقی مانده است .روغن یا کره کاکائو  جامد به رنگ سفید مایل به زرد با بوی شبیه کاکائوو طعم شیرین مطلوب و سازگار می باشد.

به طور کلی به وضوح استخراخ می شود . به عنوان یک ماده در ساخت اونواع پمادها ولوازم آرایشی و دارویی همچنین برای پوشش قرص و نیز شیاف کاربرد دارد.

خواص نرم کنندگی عالی دارد و برای نرم کردن و محافظت از دستها و لبای  ترک خورده به کار برده می شود.   تئو برومین است . عملکرد آلکالوئیدهای دانه  شبیه کافئین است . اما اثر آن بر سیستم عصبی مرکزی دارای قدرت کمتری است . عملکرد آن بر عضلات کلیه ها و قبل برجسته تر است . که اصولا برای اثر دیورتیک آن استفاده می شود.که منجر به تحریک اپتیلیوم کلیوی می شود .بویژه هنگام تجمع مایعات در بدن به دلیل نارسائی قلب کاربرد آن مفید است زمانی که اغلب برای ازبین بردن اتساع ن داده شده با دیجیتال موجود است . همچنین در فشار خون بالا برای انبساط عروق بکا می رود.

 

 

/ 0 نظر / 155 بازدید