کاکتوس عید پاک CACTUS de Paques

 

کاکتوس عید پاک CACTUS de Paques

     جنسی از خانواده کاکتوس ها Cactacees میباشد که بلندی آن در انواع مختلف به 30 سانتیمتر میرسد
ساقه آن صاف ، بند بند و بصورت برگچه هائی که بدنبال هم امتداد پیدا کرده اند بنظر میرسد .
این برگچه ها بطول 4 و عرض 2 سانتیمتر رنگ آنها سبز زیتونی تیره و دارای برجستگی میانی در امتداد بندها بوده ، گلهای بسیار زیبای استکانی باندازه 5/2 تا 4 سانتیمتر که در رأس برگچه های انتهائی ظاهر میشوند .
ساقه در امتداد بصورت پنجه ای منشعب شده و با گلهای دلپذیر و متمایل بسمت زمین خود مجموعه ای زیبا را تشکیل میدهند .
از آنجا که گلهای قرمز این کاکتوس تقریبأ همزمان با عید پاک مسیحیان ظاهرمیشود به آن کاکتوس عید پاک CACTUS de Paquesمیگویند .
در پایان فصل گل لازم است گیاه را با گلدان در نقطه سایه دار باغچه کاشته مرتبأ به آن آب بدهند . تا شروع فصل سرما یعنی اواسط پائیز آنرا در این وضعیت نگه داشته هفته ای یکبار نیز به آن کود مایع داده شود .
در این هنگام گلدان را از خاک بیرون آورده آنرا به مکان خنکی در داخل منزل منتقل سازند . آب مورد نیاز گیاه در این زمان در حد متوسط میباشد. باید دقت شود که حرارت محیط از 5 تا 10 درجه سانتیگراد بیشتر نوسان نکند . این شرایط را تا زمستان بعد حفظ نمایند .
در زمستان از میزان آب باز هم بکاهند تا شروع بهار و زمانیکه جوانه ها ظاهر شوند . از این پس بر مقدار آب افزوده گلدان را به محل گرمتری منتقل کنند . پس از گل دادن میتوان گیاه را به گلدان بزرگتری که محتوی خاک سبک باشد منتقل کرد .

انواع مختلف :
1 ـ کاکتوس عید پاک قرمز : اصل این گونه از جنوب کشور برزیل است .
ساقه های نواری صاف و بند بند آن سبز تیره و متمایل به مسی ، بطول 4 و عرض 2 سانتیمتر میباشند .
گلهای قرمز درخشان استکانی شکل دارد .
2 ـ کاکتوس عیدپاک صورتی : اصل آن از جنگلهای برزیل است . گلهای آن صورتی میباشد .
3 ـ کاکتوس

 آپوروکاکتوس

       یکی از کاکتوس های بالا رونده و اپی فیت با ساقه انعطاف پذیر به رنگ سبز مایل به خاکستری دیده می شود.طول ساقه هایش به 2 متر و قطر انها به 2.5 سانتی متر می رسد.جایگاه آفتابی و کمی سایه را می پسندند.گلهای قیفی شکل صورتی و سرخ رنگ دارند.گونه معروف این جنس فلاژلی فورمیس یا کاکتوس دم موشی نامیده می شود.میوه آنها کوچک ،پرزدار و گرد و کمتر از 1.25 سانتی متر قطر دارند

/ 0 نظر / 31 بازدید