علل شیوع و عوامل خطر فتق در مردان

 

فتق در مردان، از بیماریهای شایع جراحی مردان است و زمانی رخ می­دهد که بخشی از احشاء (معمولاً روده­ها) از درون یک محل سست یا پارگی در دیواره­ی شکمی که ارگانهای شکمی را حمایت می­کند بیرون بزند که همین برجستگی­ها و بیرون زدگی­ها منجر به تشخیص می­شوند.

در اکثر مواقع بروز فتق با فشار روی برجستگی­ها، مجدداً به داخل شکم برمی­گردد ولی گاهی بر خلاف فشار داده شده، امکان بازگرداندن احشاء به داخل شکم نیست و به عبارت ساده­تر نمی­توان آن را جا انداخت که این امر باعث بروز مشکلاتی همچون سیاه شدن و مرگ احشاء محبوس شده می­شود و همین امر اقدام به موقع درمان را ضروری می­سازد.

انواع مختلفی از فتق بسته به محل آن وجود دارد:

فتق مغبنی: این نوع فتق در مردان شایعتر از زنان است که به شکل برآمدگی در کشاله­ران یا کیسه­ بیضه ظاهر می­شود.

فتق رانی: این نوع در زنان شایع­تر از مردان است و به صورت برآمدگی در قسمت بالای ران ایجاد می­شود.

فتق شکافی: در محل جوشکاه مربوط به جراحی شکمی ایجاد می­شود.

فتق نافی: در صورتی که عضلات در خط وسط کاملاً بسته نباشند رخ می­دهد و به صورت برآمدگی اطراف منطقه ناف است. اغلب وقتی صحبت از فتق به میان می­آید بیشتر فتق کشاله ران مطرح می­شود که بیشتر در مردان دیده می­شود ولی زنان نیز از آن مستثنی نیستند.

فتق کشاله ران به دو شکل مادر زادی و اکتسابی بروز می­کند که در نوع مادرزادی عارضه از زمان نوزادی قابل تشخیص است و احشاء از طریق سوراخ باقی مانده و مسدود نشده به پائین نفوذ کرده و برجستگی ایجاد می­کند.

در نوع اکتسابی از طریق ضعف جداره شکم به بیرون، برجستگی پیدا می­کند.

علل شیوع و عوامل خطر: گر چه گاهی با بلند کردن اجسام سنگین همراه است معمولاً علت مشخصی برای فتق وجود ندارد. در صورت داشتن موارد زیر شانس فتق بیشتر است:

 

 • سابقه خانوادگی فتق
 • فیبروزسیستیک
 • بیضه پائین نیامده
 • وزن زیاد
 • سرفه مزمن
 • یبوست مزمن، فشار حین اجابت مزاج
 • پروستات بزرگ، فشار حین ادرار کردن

  علایم: درد ناحیه کشاله ران که با خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین بدتر می­شود. یک توده دردناک در کشاله ران یا کیسه بیضه ـ توده یا برآمدگی دردناک در کودکان

  توده ممکن است حین سرفه کردن، خم شدن، بلند کردن اجسام یا زور زدن بزرگتر شود. فتق ممکن است در شیرخواران، کودکان به جز زمان گریه یا سرفه نامشخص باشد.

  درمان: بیشتر فتق­ها را می­توان به درون حفره شکمی برگردانید. با وجود این اگر نتوان فتق روده را با فشار به درون حفره شکمی برگردانید ممکن است تبدیل به یک طناب مرده از بافت روده گردد.

  بنابراین به منظور جلوگیری از بروز عوارض فتق باید به محض تشخیص بیماری با عمل جراحی اصلاح شود که در اکثر مواقع سوراخ­های مادرزادی توسط پزشک بسته می­شود و از آنجایی که ضعفی در جداره شکم وجود دارد، حتماً بایستی این ضعف با استفاده از نخ­های جراحی بسته شود تا جداره شکم به این وسیله تقویت شود.

  در برخی مواقع، افرادی که دارای سن بالایی هستند، جداره شکمشان عضلات خوبی برای ترمیم نداشته و بنابراین به ناچار از وصله­هایی از جنس نایلون استفاده می­شود که در عوام به نام مش معروف است.

  خاصیت مش به گونه­ای است که چون از جنس نایلون و جسم خارجی است، بدن نسبت به آن واکنش نشان می­دهد و باعث می­شود گوشت سفت و محکمی ایجاد شده و روی آن­را بپوشاند که خود این عمل باعث تقویت جداره شکم می شود.

  عود فتق: عود در فتق بسیار شایع است ولی در نوع مادرزادی آن کمتر شاهد عود هستیم. اگر سوراخ باقیمانده به خوبی بسته می­شود، احتمال عودش بسیار کم است. ولی در موارد اکتسابی به دلیل ضعف جدا از این عود، بیشتر مشهود است و بیماران باید نسبت به عواملی که موجب پیدایش مجدد و عود بیماری می­شود احتیاط لازم را بکنند.

  تحقیقات نشان می­دهد که هر چه سن بالاتر برود، فتق بیشتر مشهود است ولی در این میان نوع کار بیماران نیز بسیار اهمیت دارد.

  در موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

  • اگر دارای فتق هستند و محتویات آن را نمی­توان با فشار کم وارد شکم نمود.
  • دچار تهوع ـ استفراغ یا تب همراه با فتق هستید.
  • فتق به رنگ قرمز و صورتی تیره در آمده یا تغییر رنگ داده است.
  • دارای درد کشاله ران، تورم یا برآمدگی هستید.
  • فتق نافی به خودی خود تا سن 5 سالگی کودکتان بهبود نیابد.

  پیشگیری

  • استفاده از تکنیک­های مناسب بلند کردن اجسام
  • اگر چاق هستید وزنتان را کم کنید.
  • یبوست را با خوردن مقادیر زیاد سبزیجات، مایعات زیاد، رفتن به دستشویی در مواقع نیاز و ورزش مداوم کاهش یا از بین ببرید.

   

  تهیه و تنظیم: دکتر هماتاج باغی ـ مسؤول بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان شیراز (شهدای والفجر)

                    رضوان حیدری ـ کارشناس بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان شیراز (شهدای والفجر)

/ 0 نظر / 351 بازدید